Chodzicie na skróty?

Avatar
5 ”min”

Chodzicie na skróty? Czy raczej wybieracie drogę rzadziej przemierzaną?

Dziś napiszę Wam o książce pod tym właśnie tytułem.

„Droga rzadziej przemierzana” Scotta M. Pecka.

Must read dla tych z Was, którzy zaczynają swoją przygodę z samorozwojem. Ja też od niej zaczynałam. I cieszę się, bo potem długo nikt nic mądrzejszego nie wymyślił. W ogóle lubię te wszystkie starocie, w których można przeczytać w pigułce to wszystko, o czym dziś pisze się tony rozwojowych książek.

Peck, będący z zawodu psychiatrą, poszerza granice zrozumienia ludzkiej natury, oferując nam piękną podróż przez tajemnice samopoznania. Nie ściemnia, że będzie łatwo, szybko i przyjemnie. Nigdy nie jest. Za to już na początku stwierdza, że droga do siebie bywa trudna i czasem bolesna. Jednak tylko poprzez pokonywanie naszych trudności (a nie uciekanie w iluzje) osiągamy prawdziwe spełnienie i budujemy odporność psychiczną. No i „kiedy zaakceptujemy, że życie bywa trudne, przestanie być ono dla nas takie trudne”. Coś w tym jest.

Jednym z ważniejszych tematów książki jest pojęcie miłości (do siebie i do innych). Wg. Pecka prawdziwa miłość to nie tylko uczucie, ale przede wszystkim wybór i świadome działanie. Rozwijanie zdolności do miłości wymaga od nas pokonywania ograniczeń, zwłaszcza tych związanych z egoizmem czy brakiem zdolności do komunikacji. Znamy to, prawda?

„Prawdziwa miłość jest wolnością. Nie tylko pozwala, ale również zachęca do bycia sobą.”

Nic, tylko kochać i być kochanym. Ale jak wiemy, droga do takiej dojrzałej miłości prosta nie jest. Gdyby była prosta, to nie byłaby rzadziej przemierzana. Buuuu☹

Peck przytacza historie z własnego gabinetu, co dodatkowo dodaje jego wnioskom autentyczności. Dzięki temu nawet te trudne tematy stają się bardziej zrozumiałe.

No i cóż?

💙Czasem jednak nie warto iść na skróty.

Poza tym „zgoda na niepewność to nasza jedyna pewność”. Więc uczmy się odpuszczać kontrolę, wystawiać się na próby i dorastać.

👉No ale wybór należy do Was. Sami zdecydujcie, jaki szlak wybieracie.

Może po przeczytaniu tej książki będzie Wam łatwiej zdecydować? Mi było.

💙Spokojnego przemierzania Waszych dróg !