Odwaga wycofania

Avatar
5 ”min”

Odwaga Wycofania.

Zgadzacie się, że odwaga nie zawsze oznacza posuwanie się naprzód? I czasem największą odwagą jest umiejętność wycofania się i powiedzenia sobie „dość”? Ja ostatnio uczę się właśnie tej odwagi akceptowania swojej (nie)sprawczości.

👉Faktycznie, czasem najodważniejszym krokiem jest powiedzenie sobie „dość”. W świecie, który nieustannie wymaga od nas więcej i więcej, ważna jest umiejętność zatrzymania się i wsłuchania w siebie. Czuję sama, że to nie jest oznaka mojej słabości, a raczej siły i mądrości. Bo jak się czasem rozpędzę z planowaniem, to Rzym w tydzień chcę zbudować. I to jeszcze sama.

Myślę, że każda z nas ma swoją unikalną sprawczość, czyli zdolność wpływania na swoje życie i otaczający nas świat. To dar, ale też odpowiedzialność. Zrozumienie, kiedy i gdzie warto ją wykorzystać, a kiedy lepiej się wycofać, jest kluczowe. Czasami odpuszczenie jest największym aktem odwagi. Mimo zewnętrznej presji.

💙Świat pędzi, ale czy my też musimy? Traktuję dziś moje wycofanie z niektórych projektów jako akt miłości własnej. Uznanie, że nie muszę być wszędzie i dla każdego. I że mogę odpocząć. Przyznać, że nie dam rady. Że to za dużo mnie kosztuje. Albo że coś jest dla mnie za trudne.

👉To jest też o naszych granicach i poszanowaniu zdrowia. I niby to oczywiste, ale na kobiecych warsztatach, które ostatnio prowadzę, wcale to wycofanie nie jest takim hop siup. I nie oznacza też rezygnacji z marzeń czy ambicji. A jedynie wybór tego, co dla Ciebie jest naprawdę ważne na tę chwilę.

No i akceptacja swojej sprawczości oznacza też przyjęcie odpowiedzialności za swoje wybory. Gdy mówisz „nie”, otwierasz sobie drzwi do tych „tak”, które mają prawdziwe znaczenie.

💙Pamiętaj, że Twoje życie należy do Ciebie. Masz prawo do swoich wyborów. Masz prawo mówić „nie”, kiedy coś Cię przytłacza lub kiedy po prostu nie masz na to siły. Ja dziś czuję, że ważniejszy jest dla mnie odpoczynek po tym szalonym roku niż kolejne punkty planu do wykonania.

Odważaj się czasem wycofać. Powiedzieć sobie: „To mnie na ten moment za dużo kosztuje”.

👉Twoje zdrowie, spokój i szczęście są bezcenne. Zadbaj o nie, bo na końcu dnia to Ty jesteś najważniejsza.