Otoczeni przez narcyzów. Jak obchodzić się z tymi, którzy nie widzą świata poza sobą?

Avatar
5 ”min”

Otoczeni przez narcyzów. Jak obchodzić się z tymi, którzy nie widzą świata poza sobą, Thomas Erikson.

Wielu psychologów bije dziś na alarm, że coraz więcej wokół nas jest osób z cechami osobowości narcystycznej. A słowo „narcyz” odmieniane jest przez wszystkie przypadki. I pewnie coś jest na rzeczy, chociaż z tym samodzielnym stawianiem diagnoz trzeba jednak postępować ostrożnie.

Ja zawsze miałam duże trudności w radzeniu sobie z osobami, które zdają się żyć w swoim własnym małym świecie i oczekują, że reszta świata będzie tylko tłem dla ich własnych potrzeb. A że narcyz do empatów lgnie jak mucha do miodu, to od dawna już temat zgłębiam, by umieć się ochronić przed takimi relacjami. I dlatego też sięgnęłam po tę książkę!

T.E. przedstawia w niej narzędzia i wglądy w to, jak radzić sobie z osobami narcystycznymi w naszym życiu. Opisuje, jakie są cechy narcyzów, dlaczego zachowują się oni tak, jak się zachowują, i jakie strategie możemy zastosować, aby się z nimi efektywnie komunikować i umieć utrzymywać zdrowe granice. Bo to wcale nie jest takie oczywiste, że od narcyza zawsze da się łatwo odejść.

💙Osoba narcystyczna widzi siebie jako centrum wszechświata, a innych jako tło. Dla niej to ona sama jest najważniejsza, a inni istnieją tylko po to, by dostarczać niezbędnej uwagi i potwierdzać jej wartość – pisze T.E.

Ale to tylko czubek góry lodowej.

Jeśli masz do czynienia z taką osobą, ważne jest zachowanie zdrowego dystansu i zadbanie o własne granice. Staraj się nie tracić siebie i swojej tożsamości.

Narcyz nie jest empatyczny, więc zachowaj spokój i cierpliwość w kontakcie. Warto też zastanowić się nad komunikacją i wyrażaniem swoich potrzeb w sposób jasny i konkretny, aby unikać konfliktów i manipulacji emocjonalnej.

Książka zawiera więcej praktycznych wskazówek dotyczących radzenia sobie z narcyzami w życiu codziennym. O ile oczywiście nie da się ich w nim po prostu unikać.

Polecam tę książkę każdej z Was, która czuje, że ma do czynienia z osobą narcystyczną lub po prostu chce lepiej zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie zachowują się tak, jak się zachowują.

No i życzę nam wszystkim obyśmy jak najmniej narcyzów spotykały na naszej drodze💙

Otoczeni przez narcyzów. Jak obchodzić się z tymi, którzy nie widzą świata poza sobą