„Poskramianie swojego gremlina”, Rick Carson
Ha! Kto z nas nie ma swojego osobistego gremlina-sabotażysty – ręka w górę.
Jednak wbrew zapowiedziom autora, wcale nie jest tak łatwo go poskromić. Tym niemniej warto próbować!
No a kim dokładnie jest ten gremlin?
To mogą być nasze ograniczające przekonania, nasze krytyczne myśli. Właściwe wszystko to, co tworzymy sobie w głowie, by poczuć się bezpiecznie. „Gremlin to zarządzający nami Generał; albo Kolos, który nie pozwala sobie okazywać gniewu; albo Trener Nie Pękaj, którego całe życie to wielki wyścig. Mamy też Ponurego Kosiarza, wiecznie żałującego przeszłości; Pannę A-Co-Tam i wiele innych”.
Gremlin jest naszym codziennym towarzyszem. Najczęściej niestety-nieświadomym i wielką sztuką jest go poznać. A co ważniejsze-przejąć nad nim kontrolę.
Gremlin karmi się mitami, w które wierzymy. Typu: jestem niegodny miłości; okazywać smutek to być słabym…Lista jest długa. I pewnie wielu z nas dobrze znana.
Po pierwsze gremlina należałoby zauważyć. Nie należy z nim walczyć. Bo to stworzy w nas tylko niepotrzebny opór. Krokiem do tego jest świadomość własnego ciała. Bycie tu i teraz. I oddech.
Wtedy mamy wybór, czy oddać gremlinowi kontrolę, czy zaufać sobie.
Gremliny łapią nas w pułapkę tworzenia nawyków reagowania na emocje i ludzi, które wyznaczają sposób naszego życia. „Wszystkie te nawyki są scementowane przez strach i opierają się na naszych wizjach”. Tylko świadomość może je odczarować.
Możemy wybrać coś innego. I żyć naszym własnym życiem, „a nie urzeczywistnianiem wizji osoby, którą chcemy być i która ma odgrywać jakieś role”.
Najbardziej popularna jest Rola Miłej Osoby. Znacie ją?
„Powinieneś, należy i trzeba to główne gremlinowe pojęcia(…), zaś strategie to – nie możesz i nie zasługujesz”.
Dla nas najważniejsze słowo to WYBÓR. Który mamy.
Oraz słowo CHCĘ.
R.C. w swojej książce opisuje wiele ćwiczeń, które mają ułatwić nam rozprawienie się z naszymi gremlinami i zmianę naszych nawykowych zachowań. Warto je poznać.
Najważniejsze jest też szczere odpowiadanie sobie na pytanie, co o sobie myślimy tu i teraz.
I czy naprawdę chcemy dziś żyć zgodnie z tym, co kiedyś podpowiedział nam nasz gremlin.
Twoje życie jest twoim życiem. Od ciebie zależy, co z nim zrobisz.