Wtorkowa Akademia Szczęścia. Stres Wars

Avatar
5 ”min”

💙 Stres Wars.

Oj, dziś temat znany.

Według WHO – epidemia XXI wieku.

Nasz (nie)przyjaciel i codzienny towarzysz życia – STRES.

Kto go nie zna?

👉No więc jak to jest z tym stresem w kontekście naszego ciała (P ze SPIRE)?

Nie za dobrze. Czasy są takie, że stresu wokół coraz więcej, a spokój urósł do rangi „świętości”.

💙„Święty” spokój poszukiwany jest przez wielu z nas.

👉Ale pamiętajmy też, że stres sam w sobie nie jest zły. Od czasu do czasu może być nawet potrzebny i mobilizujący. Jest też całkowicie zgodny z naszą ludzką naturą.

I o tym dziś przewrotnie napiszę.

By zmienić postrzeganie stresu jedynie jako naszego wroga.

Bo stres to także ważny czynnik powodujący wzrost koncentracji. Sama mam wiele przykładów z własnego życia, gdy właśnie lekki stresik sprzyjał zwiększeniu uważności. Mobilizował do działania. Nawet patrząc na mięśnie, które na siłowni poddajemy ćwiczeniom (czyli je „stresujemy”), w rezultacie-stają się one mocniejsze. Dotyczy to całego naszego ciała (i umysłu też, bo przecież są to naczynia połączone).

Są zresztą badania naukowe, które potwierdzają tezę, że ludzie, którzy widzieli w stresie potencjał -żyli dłużej i -nomen omen – spokojniej.

‼️Więc stres może być dla nas dobry? Tak, ale..

I to ALE ma znaczenie. Bo przegięcie już nie jest dobre. A my żyjemy raczej w tym przegięciu. W ciągłym biegu, sfrustrowani, przebodźcowani. No i taki stres nie jest dobry. W nadmiarze już tylko szkodzi.

Wg prof. Shahara problemem dzisiejszego świata nie jest sam stres, a raczej brak odpoczynku. Bo stres to wysiłek dla naszego ciała. I wymaga regeneracji.

A my tymczasem się nie zatrzymujemy. Lub robimy to za rzadko. No i jedziemy na rezerwie. Co prowadzi nas do zmęczenia, wypalenia i frustracji. Nawet depresji.

Czyli, jak to zwykle bywa, co za dużo – to niezdrowo.

Zamiast więc nieustannie ze stresem walczyć, stresując się przy tym niemiłosiernie, należy może zaakceptować jego naturę i dać sobie więcej wytchnienia?

Tak, wiem, to jest trudne.

💙A o drogach od stresowego niepokoju do spokoju będzie za tydzień!

I pomyślcie w tym tygodniu nad Waszym stresowym bilansem.

‼️Za dużo, za mało, czy w sam raz?