Wtorkowa Akademia Szczęścia.

W dzisiejszym świecie, gdzie technologia rozwija się w zawrotnym tempie, zapominamy o dotyku.

Avatar
5 ”min”

Hej, kto lubi się przytulać?

Pamiętacie o lekach, które leczą?

Oprócz zdrowego żywienia, codziennego ruchu, snu, mamy jeszcze DOTYK.

Na końcu wymieniany, bo w naszych wirtualnych czasach jest on zaniedbany. Może nawet trochę utracony.

Zapominamy, że nasze ciało potrzebuje dotyku tak samo, jak wody i powietrza. Często dziś dotyku się boimy. Epidemia samotności czyni z niego „towar luksusowy”. Niestety. Bo ma to negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.

👉Neurobiologia już wyjaśniła, dlaczego dotyk jest ważny. Kiedy się dotykamy, nasze ciała uwalniają oksytocynę, hormon związany z uczuciem bliskości i zaufania. To nic innego jak nasz naturalny sposób na budowanie więzi. I lepszy układ odpornościowy.

T. Field, wybitna badaczka, od lat zgłębia tajniki dotyku i jego wpływu na nasze zdrowie. Jej badania rewolucjonizują nasze rozumienie tego, jak ważna jest fizyczna bliskość dla naszego samopoczucia. Dotyk ma niesamowitą moc łagodzenia stresu, redukcji bólu oraz poprawy nastroju. Może obniżać poziom kortyzolu (hormonu stresu), jednocześnie zwiększając ilość endorfin. I nie piszę tu o dotyku z podtekstem seksualnym.

W dzisiejszym świecie, gdzie technologia rozwija się w zawrotnym tempie, zapominamy o dotyku.

Wysyłamy emotikony zamiast się przytulać, a nasze relacje stają się coraz bardziej wirtualne. Doświadczamy przez to coraz częściej głodu bliskości i uczucia osamotnienia, pomimo pozornego połączenia z innymi online.

Tęsknimy za prawdziwymi relacjami, które oparte są na fizycznym kontakcie i wzajemnym wsparciu emocjonalnym. Dlatego tak istotne jest, abyśmy świadomie inwestowali czas i wysiłek w budowanie bliskości w naszych relacjach.

Pewnie, że to nie jest proste. Znam wokół siebie wiele osób, które nie potrafią się przytulać. Wiele z nas nie nauczyło się tego już w dzieciństwie. I stąd dziś trudno to zmienić. Warto jednak poszukać w swoim otoczeniu osób, którym możecie dać „przytulaka”. Spróbujcie czasem wziąć do ręki czyjąś dłoń, zamiast telefonu.

Wg psychoterapeutki V. Satir, potrzebujemy 4 uścisków dziennie, przy przetrwać. A 12, by się rozwijać.

💙Hmm… Be happy, go touch.

Motto na ten tydzień.