Czy zadajesz sobie i innym pytania?

Avatar
5 ”min”

Często zadajesz sobie i innym pytania?

Czy już zapomniałaś, jak to jest być ciągle o coś pytającym, ciekawskim dzieckiem?

Szkoła uczyła nas raczej rutyny, oduczając skutecznie entuzjastycznego zadawania pytań i zabijając naszą ciekawość. Uczono nas, że nasz entuzjazm jest nadmierny, a nasze pytania zbyt dociekliwe. Szkoda. Bo ciekawość ma duży wpływ na nasz dobrostan. Tak jak otwartość, o której było ostatnio. Bez nich obu nasze życie będzie szare.

👉Dlatego może warto dziś zamienić role i uczyć się takiej zwykłej ciekawości od małych dzieci? Obserwować ich naturalną odwagę do zadawania pytań. Sprawdzania otaczającego je świata. Zaglądania w każdy kąt z ciekawością. Bez rozmyślania, czy warto.

‼️Bez ciekawości i zadawania pytań nie możesz się uczyć nowych rzeczy. A to już umiejętność, która przydaje się całe życie.

I jeśli dziś myślisz sobie, że już nie potrzebujesz się uczyć. A może, co gorsza, uważasz, że uczyć się nie umiesz, to taka myśl stanie się w końcu samospełniającą się przepowiednią.

Pamiętasz Fake it until you make it?

Warto nad ciekawością pracować. Bo czyż to nie ona właśnie napędza nas do nowych odkryć?

👉Szukaj, a znajdziesz.

💙Pomyśl dziś o tym, na ile masz w sobie gotowości na zadawanie pytań, na odkrywanie, na poznawanie siebie i otaczającego świata.

Szczególnie, jeśli czujesz, że coś Cię dziś w tym życiu uwiera. Że utknęłaś w rutynie. Warto wtedy pomyśleć o tym, gdzie zgubiłaś swoją ciekawość? I jak ją odzyskać.

Znacie takie zdanie: „Przestań wymyślać, ciesz się z tego, co masz”. Mam z nim problem. Bo zgadzam się, że dobrze jest doceniać to, co mamy. Ale jednak bez ciekawości nic nowego nam się już nie przytrafi. A raczej my nic nowego nie zrobimy.

Dla mnie to byłoby smutne.

👉Dlatego dziś zachęcam Cię do refleksji nad Twoją ciekawością. Jak to z nią naprawdę jest? Uczysz się nowych rzeczy? Czy już wszystko wiesz?

Zadasz sobie dziś więcej pytań niż zazwyczaj?

Nauczysz się czegoś nowego?

Kto wie, gdzie ta Twoja ciekawość Cię zaprowadzi?

Miłych odkryć.